تبلیغات
پایگاه خبری گذار اسلام آباد - «آزادی» یاد گرفتنی است
 
پایگاه خبری گذار اسلام آباد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : - -
نویسندگان
یکشنبه 14 شهریور 1395 :: نویسنده : - -


یادگار امام با تأکید بر اینکه جامعه ای که همدوش و همراه هم نباشد به سعادت نمی رسد، شنیدن و تحمل کردن را لازمه این امر دانست و یادآور شد: امام خمینی انتقاد و بلکه تخطئه را از الطاف خفیه الهی می دانند و ما اگر بتوانیم در جمع های خویش به صورت مسالمت آمیز یکدیگر را نه تنها مورد انتقاد قرار دهیم بلکه تخطئه کنیم به رشد بالایی رسیده ایم

به گزارش گذارنیوز  به نقل از جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار اعضای هشتمین دوره مجلس دانش آموزی طی سخنانی با بیان اینکه «حق» را پیش از گرفتن یا عطا کردن باید فرا گرفت، اظهار کرد: قبل از آنکه حق را بگیریم باید چگونگی زندگی کردن با آن را بیاموزیم.

 

وی «آزادی» و «حق تعیین سرنوشت» را از حقوق مهم انسان ها خواند و یادآور شد: قانون اساسی در اصول اولیه خود به این حقوق اشاره دارد و از مهمترین انگیزه های انقلابیون نیز رسیدن به آنها بوده است.

 

سید حسن خمینی علت حرکت ملت به سوی انقلاب را «کسب آزادی» در کنار دو آرمان استقلال و معنویت گرایی دانست و آن را مانند سایر حقوق امری یادگرفتنی دانست و گفت: در سال های شکل گیری مشروطه وقتی درهای آزادی بیان به روی این جامعه استبدادزده باز شد و نظام قاجاری فروریخت، مردم و حتی نخبگان سیاسی استفاده از این فضا را بلد نبودند و به همین دلیل از دل آن حرکت رفاه بیرون نیامد بلکه هرج و مرج حاصل شد. در آن زمان مردم آزادی را با توهین اشتباه گرفتند و لذا روزنامه‌های آن دوره روزنامه‌های خوبی نیست و طنز هتاک را در آنها می‌بینیم.

 

یادگار امام، دلیل بازگشت استبداد به جامعه ایران پس از مشروطه را عدم تمرین دموکراسی دانست و اظهار کرد: مجلس دانش آموزی یک تلاش مهم و ضروری و یک نیاز عمیق است تا از ابتدا، کار جمعی و احترام به یگدیگر را بیاموزیم.

 

وی با اشاره به تعبیر عرفا و امام راحل مبنی بر وجود یک شیطان درون همه انسان ها، گفت: این شیطان مستبد، تمامیت خواه، پرخاشگر و هنجارشکن است و کنترل آن نیازمند تربیت انسانی است که آداب و روش‌های گوناگون دارد.

 

سید حسن خمینی، یکی از روش‌های تربیتی در امور اجتماعی را نهادهایی همچون مجلس دانش آموزی دانست و افزود: پایه گذاران این مجلس از اندیشه بالایی برخوردار بوده اند و فهمیده بودند که اگر می‌خواهیم در میان سالی و بزرگسالی به سوی مردمسالاری دینی حرکت کنیم از سنین دانش آموزی این حرکت را باید آغاز کرد.

 

وی با اشاره به اینکه شخصیت انسان‌ها در دوران دبیرستان شکل می‌گیرد، بر تمرین «تحمل» و «کارجمعی» در این سنین تأکید کرد و گفت: لازمه کار جمعی توانایی گفتن و شنیدن و انتخاب بهترین سخن است و معلمان در عین اینکه موظف نیستند  سخن دانش آموزان را در اداره کلاس قبول کنند بخشی از اختیارات خود را می‌توانند به آنان واگذار کرده تا توانایی تصمیم‌گیری و ایستادن روی آن را پیدا کنند.

 

یادگار امام، زندگی انسان را آمیخته از پیروزی‌ها و شکست‌ها خواند و ادامه داد: دانش آموزان اگر بتوانند در کنار هم زندگی کنند، تصمیم بگیرند و در پیروزی‌ها و شکست‌ها کنار یکدیگر باشند در ادامه مسیر زندگی و هنگام تشکیل خانواده نیز این مسیر را ادامه خواهند داد.

 

سید حسن خمینی، با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش صرفا محل آموزش نیست، اظهار کرد: فراگرفتن فرمول‌های علمی امری لازم است اما آموزش و پرورش بیش از آموزش، محل تربیت است؛ چنانکه شهید باهنر در دوران مسئولیت خود در این وزارتخانه طی مقاله‌ای گفته بود که در تابستان مدرسه تعطیل می‌شود اما تربیت تعطیل نمی‌شود.

 

وی مجلس دانش آموزی را محل تربیت برای مردمسالاری دینی به عنوان مهم ترین عنصر در حیات اجتماعی ما خواند و گفت: این بدان معناست که با هنجارهای اجتماعی و ارزش‌های دینی، در کنار یکدیگر تصمیم بگیریم که راه خویش را برویم و منتظر نباشیم تا کسی از درون یا بیرون دست ما را بگیرد.

 

سید حسن خمینی با اشاره به شعر «نادر»ی پیدا نخواهد شد امید!/ کاش اسکندری پیدا شود، خطاب به دانش آموزان گفت: نباید دنبال نادر و اسکندر باشیم، بلکه راه نجات در میان تک تک ماست و باید همراه یکدیگر کار را پیش ببریم.

 

یادگار امام با تأکید بر اینکه جامعه‌ای که همدوش و همراه هم نباشد به سعادت نمی‌رسد، شنیدن و تحمل کردن را لازمه این امر دانست و یادآور شد: امام خمینی انتقاد و بلکه تخطئه را از الطاف خفیه الهی می‌دانند و ما اگر بتوانیم در جمع‌های خویش به صورت مسالمت آمیز یکدیگر را نه تنها مورد انتقاد قرار دهیم بلکه تخطئه کنیم به رشد بالایی رسیده‌ایم؛ البته باید بدانیم که تخطئه، تخطئه صاحب فکر نیست و ممکن است ما اندیشه کسی را تخطئه کنیم اما بیش از هرکسی نیز او را دوست بداریم.

 

وی ادامه داد: لازم نیست حتما با یکدیگر دشمن باشیم تا دست به انتقاد و تخطئه بزنیم، بلکه می‌توانیم با هم به خوبی زندگی کنیم اما اختلاف سلیقه هم داشته باشیم؛ اما ما به محض اینکه به حوزه نقد می‌رسیم فکر می‌کنیم کسی را باید مورد انتقاد قرار دهیم که دشمن یا رقیب ماست.

 

سید حسن خمینی تمرین این رفتارها را در محیط‌هایی چون مجلس دانش آموزی ممکن دانست و گفت: اگر رفتارهای صحیح اجتماعی در سنین بالا شکل می‌گیرد در سنین پایین تمرین‌های خوبی صورت گرفته است.

 

وی با تأکید بر اینکه باید تمرین کنیم که همدیگر را دوست داشته باشیم و خیر یکدیگر را بخواهیم، تصریح کرد: باید بدانیم که نمی‌توانیم به تنهایی و در حالی که دیگران سعادتمند نیستند به سعادت برسیم؛ سعادت هر شخص و گروهی در گرو سعادتمندی همه بخش‌های جامعه و همدوشی یکدیگر است.

 

یادگار امام در این دیدار که وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان دانش‌آموزی نیز حضور داشتند با تأکید بر اینکه مجلس دانش‌آموزی یک مجلس صوری نیست، به سهم ۵۰ درصدی دختران در مجلس دانش آموزی اشاره کرد و گفت: جامعه‌ای که ۵۰ درصد آن را بانوان تشکیل می‌دهند ۵۰ درصد آن نیز باید در دست بانوان باشد؛ البته این به معنای تقسیم پست‌ها نیست بلکه به معنای وارد کردن زنان در تصمیم‌گیری‌هاست.

 

وی یادآور شد: در ایام راهپیمایی‌های بزرگ انقلاب برخی گفته بودند که زنان به راهپیمایی‌ها نیایند، اما امام مخالفت کردند؛ پس از انقلاب نیز برخی گفتند زنان در سمت‌های اجتماعی نباید قرار گیرند که امام پاسخ دادند «این خانمها بودند که وقتی که به خیابان‌ها و کوچه‏‌ها ریختند و فریاد زدند، تشییع کردند، تشجیع کردند مردها را و قدرت‌های آنها را چند مقابل کردند».

 

سیدحسن خمینی با تأکید بر اهتمام آموزش و پرورش به امر رشد اجتماعی دختران و پسران، گفت: در میان دانش آموزان و نوجوانان کشور بعضا مدیران و متفکران توانمندی دیده می‌شود که باید پرورش پیدا کنند.

 

وی مجلس دانش‌آموزی را مظهر خیر و برکت برای کشور دانست و از سازمان دانش‌آموزی به عنوان یکی از ارکان آموزش و پرورش یاد کرد که وزیر  آموزش و پرورش باید بدان اهتمام بورزد.

 

یادگار امام در پایان سخنان خود با بیان اینکه هرچه آینده مملکت سعادتمند‌تر شود در گرو فعالیت امروز آموزش و پرورش است، افزود: اگر در آینده اشکالاتی را در تربیت سرمایه‌های انسانی دیدیم باید آن را ناشی از آموزش و پرورش بدانیم چرا که هیچ نهادی در حوزه انسان‌سازی و اجتماعی‌سازی به اندازه این نهاد اهمیت ندارد و کسانی که چشم به فردا دارند باید در این حوزه فعالیت کنند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 شهریور 1396 09:31 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I don't know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:46 ب.ظ
If some one wishes expert view regarding running a blog then i propose him/her to go to see this website, Keep up
the nice work.
جمعه 13 مرداد 1396 01:56 ب.ظ
Good post. I'm facing some of these issues as well..
سه شنبه 22 فروردین 1396 07:10 ب.ظ
Having read this I thought it was really enlightening.
I appreciate you taking the time and energy to put this
article together. I once again find myself personally spending a lot of
time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!
دوشنبه 21 فروردین 1396 07:02 ب.ظ
of course like your web site however you have to take a look at
the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling
issues and I find it very bothersome to inform the truth nevertheless I will certainly come again again.
دوشنبه 21 فروردین 1396 09:30 ق.ظ
Can I simply say what a relief to find somebody who really understands what they are talking about on the internet.
You definitely realize how to bring a problem to light and make it important.
More and more people have to check this out and understand this side of your story.
It's surprising you are not more popular given that you surely possess the gift.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :